Môj ideálny stav fungovania IT vo vzťahu Občan - Štát

Autor: Michal Pavlásek | 20.7.2006 o 11:35 | Karma článku: 5,27 | Prečítané:  1995x

Neustále ma udivuje, ako v súčasnom technicky sa rýchlo vyvíjajúcom svete veľa vecí v našom štáte funguje "postarom". Preto skúsim napísať moju predstavu o tom, ako by to malo fungovať.

1. Elektronický podpis súčasťou identifikačnej karty - občianskeho preukazu.
Zároveň by občianský preukaz mal mať aj čipovou kartu, aby nebolo treba kupovať špeciálne čipové kary pre mestskú dopravu a podobne. (Estónsko a Físko tento systém už majú)

2. Elektronický podpis za poplatok v cene 100 - 500 Sk ročne maximálne, ideálne by to bolo, keby napríklad túto službu začali ponúkať napríklad banky ku svojim produktom a používal by sa aj pri internetbankingu namiesto GRID kariet a iToken-ov (a podobných zariadení). Bola by to výhoda aj pre banku, aj pre klienta, ktorý by mohol svoj elektronický podpis používať aj inde. Zároveň by to mohlo výrazne znížiť ročný poplatok za vedenie elektronického podpisu.

3. Komunikácia so štátom, poisťovňami a podobnými inštitúciami cez jedno miesto.
Cez jeden štátny portál - napríklad www.obcan.sk zasielať dokumenty. Ku každému dokumentu by bolo možné zvoliť komu je určený. Zároveň by sa tu dali získať dokumenty od štátu. Prípadne by takúto službu mohla poskytovať Pošta, ktorá by sa vyhla úniku zákazníkov.

4. Zákon o tom, že keď raz človek odovzdá štátu nejakú informáciu, tak ju štát nemá právo pýtať ešte raz. Toto je pre mňa najmä nosenie výpisu z daňového priznania na Sociálnu poisťovňu. Takýto zákon myslím chystal už Ján Langoš.

Ako by teda mala vyzerať komunikácia občan-štát - napríklad daňové priznanie?
 1. získanie novej ID karty
 2. vybavenie si elektronického podpisu
  1. zakúpenie si čitačku kariet
  2. inštalácia čítačiek ku verejným terminálom (napríklad aj bankomatom a podobne)
 3. vyplnenie daňového priznania a jeho podpísanie
 4. zaslanie cez portál
  1. určenie cieľovej inštitúcie (napríklad daňový úrad)
  2. určenie inštitúcií, ktoré môžu nahliadnuť (sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa, banka (napríklad keď chcem hypotéku a podobne)), pričom tento zoznam by bolo možné meniť aj po odoslaní
 5. prebratie si odpovede - ak by sa napríklad toto nestalo počas niekoľkých dní, bolo by to možné následne odoslať klasickou poštou na adresu občana
Možné použitie:
 1. daňový úrad
 2. sociálna poisťovňa
 3. zdravotná poisťovňa
 4. ... verím, že postupne toho pribudne veľa :) ...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?