Podpora internetizácie - prečo konečne nie podpora obsahu?

Autor: Michal Pavlásek | 3.7.2006 o 14:16 | Karma článku: 4,00 | Prečítané:  1538x

Štát sa momentálne snaží o podporu internetizácie formou príspevkov na pripojenie pre tých, ktorí ešte nie sú pripojení. Podľa môjho názoru by bolo vhodnejšie podporiť používanie zaručeného elektronického podpisu - aby zaň nebolo treba platiť každý rok. Investície do IT projektov v štátnej správe sú v závratných sumách a pritom napríklad elektronické podanie daňového priznania využilo iba niekoľko desiatok subjektov.

Keby bola možnosť získať elektronický podpis iba za jednorázový poplatok - kúpu hardware + certifikát bez ročného poplatku, verím tomu, že by si ho kúpilo mnoho ľudí. Platiť teraz minimálne 500 - 600Sk ročne za elektronický podpis a zároveň mať iba niekoľko málo príležitostí ho použiť považujem za zbytočné. Ale zaplatiť napríklad 1000 - 2000Sk za hardware + certifikát a mať ho platný na aspoň 10 - 20 rokov nie je až taká zlá investícia, už len kvôli podávaniu daňového priznania, komunikácia so Sociálnou poisťovňou, prípadne po novom, s centrálnym výbercom daní a odvodov. Investícia 2 390 Sk + ročne 575 Sk v porovnaní s kúpou známky (cca 10Sk), papier 1Sk, cestou na poštu (aj keby taxíkom - 100 - 200Sk) je výrazne v neprospech elektronickej komunikácie pre bežného človeka, aj keď je nadšencom techniky.

Ďalšou možnosťou je úplne zabudnúť v bežných činnostiach na elektronický podpis a začať používať jednoduché GRID karty ako v komunikácii s bankami. Ich vydávanie by bolo možné riešiť zaslaním do vlastkých rúk cez poštu. Veď v bankách sa hýbe cez tento spôsob s pekným balíkom peňazí. Tak prečo nemať možnosť takto komunikovať aj so štátnymi inštitúciami?
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".


Už ste čítali?