Podpora internetizácie - prečo konečne nie podpora obsahu?

Autor: Michal Pavlásek | 3.7.2006 o 14:16 | Karma článku: 4,00 | Prečítané:  1521x

Štát sa momentálne snaží o podporu internetizácie formou príspevkov na pripojenie pre tých, ktorí ešte nie sú pripojení. Podľa môjho názoru by bolo vhodnejšie podporiť používanie zaručeného elektronického podpisu - aby zaň nebolo treba platiť každý rok. Investície do IT projektov v štátnej správe sú v závratných sumách a pritom napríklad elektronické podanie daňového priznania využilo iba niekoľko desiatok subjektov.

Keby bola možnosť získať elektronický podpis iba za jednorázový poplatok - kúpu hardware + certifikát bez ročného poplatku, verím tomu, že by si ho kúpilo mnoho ľudí. Platiť teraz minimálne 500 - 600Sk ročne za elektronický podpis a zároveň mať iba niekoľko málo príležitostí ho použiť považujem za zbytočné. Ale zaplatiť napríklad 1000 - 2000Sk za hardware + certifikát a mať ho platný na aspoň 10 - 20 rokov nie je až taká zlá investícia, už len kvôli podávaniu daňového priznania, komunikácia so Sociálnou poisťovňou, prípadne po novom, s centrálnym výbercom daní a odvodov. Investícia 2 390 Sk + ročne 575 Sk v porovnaní s kúpou známky (cca 10Sk), papier 1Sk, cestou na poštu (aj keby taxíkom - 100 - 200Sk) je výrazne v neprospech elektronickej komunikácie pre bežného človeka, aj keď je nadšencom techniky.

Ďalšou možnosťou je úplne zabudnúť v bežných činnostiach na elektronický podpis a začať používať jednoduché GRID karty ako v komunikácii s bankami. Ich vydávanie by bolo možné riešiť zaslaním do vlastkých rúk cez poštu. Veď v bankách sa hýbe cez tento spôsob s pekným balíkom peňazí. Tak prečo nemať možnosť takto komunikovať aj so štátnymi inštitúciami?
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Polícia vedela, že Vadala tu buduje bunku mafie

Čo je horšie, že Gašpar klamal alebo si policajti nevymieňajú informácie.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Ak mohli sledovať novinárov, môžu sledovať aj vás

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.


Už ste čítali?